Kérdeztétek, így blog formájában röviden írok erről:
46 évesen miért döntöttem 2012-ben az egyéni vállalkozás indítás mellett?
Jó a kérdés!
Jogos a kérdés!
Ha jól éreztem magam 1988 óta nyomdákban (3 nyomdában dolgoztam), szerettem a nyomdai gyártás-előkészítői munkáimat, szerettem gyártási folyamatokat tervezni és ehhez nyomdai kalkulációs szoftverekkel gyártási árakat készíteni, jól éreztem magam a csapatban, imádtam minden percét és az ügyfelek is szívesen jöttek hozzám, akkor miért is változtattam?
Erre nagyon egyszerű a válasz. A nyomda vezetés úgy döntött, hogy nem szükséges tovább, hogy végzett nyomdai szakemberek lássák el a feladatokat és szép sorban megváltak a szakemberektől, így én is sorra kerültem.
Nem vidám történet. Erről néhány éve tudtam humoros formában egy felnőtt mesefüzetben írni, ÓvatosBátor Kata nyuszi kalandjai - Kata nyuszi ÓvatosBátorrá válik címmel.
Milyen opciók jöhettek szóba a munkahely hirtelen megszűnésekor?
- elmehettem volna munkanélkülinek és elfogadok ott egy kazánkezelő vagy szobafestő állást, de ehhez nem volt kedvem hogy kitanuljam - illetve úgy nevelkedtem, hogy szégyen volt, ha valaki munkanélküli - és én semmiképpen nem akartam munka nélkül lenni - ma persze már simán adnék magamnak pár hónapot és a háttérben jól átgondoltan felépíteném a vállalkozásomat - de 2012-ben sürgetőnek éreztem, hogy munkám legyen és abból bevételem, amit én is letehetek az asztalra - úgy gondolom ezt sokan értik, főleg a korosztályom
- túlképzettnek ítéltek, túl sok szakmai tapasztalattal, amire nem tudtak munkahelyet kiajánlani
- kb. 99%-ig biztos voltam benne, hogy többet nyomdában biztosan nem fogok dolgozni, így további opciókat kerestem -az 1% egy pár év múlva egy többkörös interjúztatás, pszichológia tesztek stb. volt egy nyomdában, ahol pontosan az én szakterületemre kerestek ember, engem is ismertek, le is futottuk a köröket, szóban el is hangzott hogy felvettek, de az elém tett szerződést miután megmutattam jogásznak, tudtam hogy aláírni nem fogom, sőt.... no de ez egy másik történet....
- szóba jöttek biztosítók, de abban végképp nem tudtam magam elképzelni - elmentem korábban már egyszer tesztként egy állásinterjúra, ahol azonnal fel is ajánlottak egy állást, de ez inkább csak arra volt jó, hogy tudjam, hogy ha akarom ilyen opciót is választhatok
- próbáltam tanácsokat kérni, mindenki a maga módján megpróbált segíteni
- végül a családom adta a legnagyobb inspirációt, azt mondták, hogy találjam ki hogy mivel szeretnék foglalkozni és ahhoz utána keressem meg a formát
- nem sokáig vártam, egy hosszú 3 napos hétvégén 24 órában jegyzeteltem és szépen kitisztult a kép
- igen, nyomdai gyártás-előkészítést otthonról is tudok csinálni, hiszen semmiben sem különbözne attól, mint ha ezt egy nyomdában teszem meg, illetve csak annyi a különbség, hogy a megtervezett munkát az általam választott nyomdában gyártatom
- igen, online marketinget otthonról is tudok csinálni, hiszen szuper vállalkozói csoportok voltak már akkor is facebookon, így ott gyorsan el lehetett érni érdeklődőket
Már csak annyi volt a teendőm, hogy utánajárjak, hogy mi a csuda is a vállalkozás, eszik-e vagy isszák. Mi kell az elindításhoz? Mit lehet online elintézni és mit személyesen? Ebben is volt aki segíteni próbált, de a végső döntést - úgy hogy át sem láttam egy vállalkozás mibenlétét - nekem kellett meghoznom.
Annyit biztosan tudtam, hogy egy olyan könyvelő szükséges hozzá, akik lefordítja számomra érthetően a vállalkozási formákat, hogy jó döntéseket tudjak hozni. 4 könyvelővel beszéltem és a 4. mellett tettem le a voksomat. Maximálisan elégedett vagyok vele, tudom hogy elég ha teszem a dolgom a szakmámban és tudom hogy ő a háttérben a könyvelési részt viszi és szól ha valami teendőm van.
Természetesen azért voltak olyan dolgok, amit ma már nem így csinálnék, de a lényeg hogy belevetettem magam a vállalkozósdi tanulásba, úgy, hogy a maximalista énem ott figyelt fölöttem és segített szivacsként inni minden információt.
Szárnyalltam, 24 órában is bírtam volna, de a családom figyelt rám és időnként kirángatott a gép elől egy sétára, egy moziba, egy színházba stb.
A vállalkozás indítás után 2 hetet adtam magamnak, hogy megtanuljak honlapot készíteni egy online anyagból, ami sajnos már akkor is elavult volt, hiszen akkor kb. 1-2 havonta változtak a technikai lehetőségek. Nagy szerencsém volt, hogy nem voltam elveszve a net és a számítógépes világban.
Elkezdtem blogolni - pedig nem értettem hogy mi a csuda a blogolás - a saját szakmai élményeimről írtam röviden - ezekre bejöttek a google-ből az első rendelések két hét alatt - most tudom, hogy ez anno a tartalom marketing volt jó SEO-zással.
Így be is indult a nyomdai gyártás-előkészítői és marketing vállalkozásom. 2012 ősze óta csinálom. Minden pillanatát élvezem. A főnököm (én) kemény nő, nagy elvárásokkal, de az évek alatt ő is sokat lazult és velem együtt élvezi az egyéni vállalkozói lét szabadságát és használja az Az van, ami van. Palya Bea kommunikációs szakértőtől tanult mantrát, ha esetleg nem úgy mennek a dolgok, ahogy ő megtervezte.
Szóval csak ajánlani tudom minden 40-50+nőnek az egyéni vállalkozói formát a saját szakterületén, kívánom hogy teljesedjenek ki benne.
Egy jó tanács: kicsit átgondoltabban induljanak, ne úgy ahogy én tettem 2012-ben, adjanak pár hónapot maguknak az alap üzleti terv készítésre.
Szeretettel várlak a KatiötletekBlog nevű facebook csoportomban is, ahol a vállalkozásomba tekinthettek be.
-------------------------
Fordulj hozzám bizalommal, ha kérdésed van.
Foglalj hozzám egy ingyenes rövid konzultációs időpontot
IDE kattintva.
Foglalj hozzám egy ingyenes rövid konzultációs időpontot
IDE kattintva.
Szabó Katalin (Katiötletek)